czwartek, 30 maja 2013

kolorowa pszczoła z filcu - szablon

Dziś rozpoczęłam szycie serii kolorowych pszczółek - breloków z filcu
dla dzieci z naszego przedszkola.
- DIY -
Materiały potrzebne do uszycia zawieszki z filcu w wersji dla dziewczynek 

Przy okazji chcę zaprezentować szablon na filcową pszczołę - do wykonania samodzielnie w domu przy odrobinie chęci, wolnego czasu i umiejętnościach obsługiwania igły i nitki.

Co potrzebujemy do uszycia pszczoły z filcu?Materiały potrzebne do uszycia zawieszki z filcu w wersji dla chłopców
Pszczoły w wersji chłopięcej
Szablon powstał kilka miesięcy temu dzięki pomysłowości mojej córki (KLIK!).

Materiały:
1. filc - żółty (2 elisy), czarny(dwa skrzydła) i dowolny kolor na paski (6 pasków)
2. nici w dwóch kolorach - żółtą i w kolorze pasków
3. tasiemka - jako zawieszkę samą w sobie lub jako element dekoracyjny do przymocowania karabińczyka
4. karabińczyk (niekoniecznie)
5. dwa guziki na oczy
6. nożyczki
7. wata lub wkład do poduszek do wypełnienia pszczoły


Zaczynamy:
Z żółtego filcu wycinamy dwie elipsy. Z czarnego filcu wycinamy dwa skrzydełka. Z kolorowego filcu wycinamy 6 cienkich paseczków. Paseczki naszywamy na środku owalnego pszczelego tułowia blisko siebie, zostawiając tylko drobne odstępy między paskami. Z przodu i tyłu tułowia zostawiamy wolna przestrzeń. Kolorowe filcowe paski docinamy do kształtu owalnego tułowia. Doszywając paski na drugiej elipsie należy zachować symetrię względem pasków z pierwszej elipsy, żeby po zszyciu obu połówek tułowia pszczoły paski ładnie się schodziły. Następnie doszywamy guziki. Gdy paski i oczy pszczoły są już na miejscu to składamy obie połówki tułowia do siebie i wkładamy u góry między nich skrzydła ukośnie ułożone. zaczynamy zszywanie od krawędzi jednego skrzydła i obszywamy aż do krawędzi drugiego skrzydła - zostawiając na górze między skrzydłami szparę na wszycie wstążeczki. Wstążeczki na obciętych końcówkach zawsze się strzępia. Opalenie ich np. zapałka lub nad palnikiem w kuchence gazowej zapobiega skutecznie dalszemu strzępieniu się tasiemki. Przez pozostawiony otwór między skrzydełkami wypełniamy pszczołę wata lub wkładem do poduszek. Wkład gwarantuje większą miękkość i elastyczność pluszaka. Gdy zawieszka jest juz wypełniona to wsuwamy w otwór wstążeczkę (samą nieco dłuższą lub krótszą gdy jest połączona z karabińczykiem) i zszywamy pszczołę już całkowicie.
Samodzielnie uszyty brelok gotowy!Zszywanie zaczynamy od krawędzi jednego skrzydła a kończymy na krawędzi drugiego skrzydła zostawiając szparę u góry tułowia między skrzydłami.Pozostawiony otwór między skrzydłami daje możliwość wypełnienia pszczoły w miejscu, które potem można w niewidoczny sposób zaszyć montując jednocześnie (wykorzystując jedno łączenie) zawieszkę ze wstążeczki i karabińczyka.


Przez ten otwór wypełniamy pszczołę. Potem wkładamy końcówkę wstążeczki-zawieszki i zszywamy jednym szwem.
Kolory pasków, tasiemki i guziczków dają możliwość stworzenia za każdym razem innej pszczoły. 
Obecnie uszyłam 6 pszczół w 3 kolorach: niebieskim, czerwonym i seledynowym. Każda pszczoła ma doszyte inne guziki na oczka. Każdy tworzona ręcznie. Zatem każdy egzemplarz jest unikatowy.

2 komentarze: