sobota, 29 grudnia 2012

wypełnienie HAND MADE do ramek ściennych


Dzisiaj przedstawiam propozycje obrazków i dekoracji do ramek uzupełniających się z pozostałymi dekoracjami w domu oraz sugeruję,
co wstawić do ramki zamiast fotografii i dyplomu.
Co zrobić, aby łatwo i szybko zmienić wystrój pokoju? 
Co powiesić na ścianie zamiast zdjęć w ramkach?
Jak udekorować jednolicie pokój w wybranym stylu? Najprościej dobrać dekoracje w jednym tonie kolorystycznym i z powtarzającym się motywem/deseniem w różnych miejscach pomieszczenia.


U siebie zastosowałam materiał z poduszek jako motyw przewodni. Kawałek tego materiału włożyłam do ramki ściennej zamiast obrazka. Doskonale współgra z reszta dekoracji w pokoju. 

Ściany, podłoga, zasłony i narzuta są w jednolitej, spokojnej kolorystyce, natomiast ”ożywienie” pomieszczenia stanowi jeden wzór materiału, z którego uszyłam poszewki na poduszki, narzutę na siedzisko (produkt prezentowany dokładniej w moim pierwszym listopadowym poście) i zrobiłam tło w ramce ściennej – umieszczonej w przeciwległym kącie pokoju. 

 Inny "obraz" powstał z wykorzystania kawałka materiału w delikatnym wzorze w kolorze ściany. Całość nie wygląda przez to pstrokato, mimo różnych wzorów. Można także wykorzystać kawałek tapety lub wydrukować wybrany przez siebie deseń tapet ściennych znaleziony w necie.


Taka minimalistyczna wersja kolorystycznie-deseniowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie minimalistyczny dekoratorski styl w wystroju wnętrz. Niby niewiele się dzieje, ale nie jest nudno.  foto: pierwsza przymiarka, czy deseń będzie pasował na tej ścianie... jeszcze niewyprasowany dokładnie materiał

Zamiast materiału można wykorzystać kawałek tapety ściennej pasującej tematycznie, kolorystycznie bądź deseniem do pozostałego wyposażenia pokoju, np. do zasłon, poduszek, innych obrazów, figurek, stylu dekoratorskiego.


 Pozostałe obrazki są "trójwymiarowe". Powstały ze starych dekoracji ściennych. Ze względu na pierwotny brak ram, dekoracje "ginęły" dużej ścianie pokoju. zawisły w tym roku, gdy udało mi się znaleźć dla nich odpowiednie ramy, w które je oprawiłam (przykleiłam w środku na klej na gorąco) i pomalowałam ramy na czarno, by zgrały się z resztą ram w pokoju.

Do małych stojących ramek proponuję wstawiać obrazki wydrukowane na cienkim papierze lub fragmenty tapet użytych w danym pomieszczeniu. foto: ramka z obrazkiem z okresu jeszcze jesiennego, stała w salonie na miejscu usychającego wrzosa :)) ze nie lubię dekoracji typu suszki, a z powodu okresu grzewczego naturalny wrzos przestawał być dekoracją, zastąpiłam go ramką z obrazkiem :))


Innym ciekawym pomysłem na "coś" do ramki jest umieszczenie kalendarza na nowy 2013 rok. Świetna alternatywa dla tradycyjnego wieszania kalendarza w kuchni lub nad biurkiem.

foto: źródło http://www.apartmenttherapy.com/


foto: źródło http://www.apartmenttherapy.com/


Do pokoików dziecięcych także można zastosować zasadę utrzymywania tonacji wnętrza dzięki ozdabianiu ścian ramkami z wzorami, kolorami i fakturami istniejącymi już w pokoju. Ponadto niezwykle trudno jest znaleźć idealnie pasujący obraz do gotowego już pomieszczenia bez konieczności kopiowania gotowców z magazynów dekoratorskich i kupowania obrazków marketach. 
Stworzenie własnego obrazka staje się wtedy doskonałym rozwiązaniem. 
Bardzo spersonalizowane dekoracje powstaną z wykorzystaniem rysunków dziecka. Wystarczy rysunek oprawić w neutralny kolor ramy (najlepiej wyglądać będzie z dużym passe partout) i zawiesić na ścianie. Dla osób bez zdolności plastycznych polecam
wydrukować z Internetu obrazek w kolorystyce pasującej do pokoju dziecka. Tematyka może być dowolna. Czasem niezły efekt daje oprawienie kawałka materiału z zasłonek lub z pościeli i zawieszenie "obrazu" w przeciwległym kącie pokoju. 
Można wykorzystać także gazetki i czasopisma dziecięce oraz ułożone puzzle i przyklejone do kartonu taśmą dwustronną - wtedy pokój będzie udekorowany ulubionymi postaciami bajkowymi dziecka - prosto i tanio bez konieczności kupowania nowych obrazków i plakatów, gdy dziecko przestanie się fascynować daną tematyką/bajką/zabawką/postacią. 
foto: ramka z wyciętymi obrazkami z gazetki


foto: obrazek wykonany przez córkę:)foto: obrazek wykonany przez córkę:)

foto: słoń rysowany przez moją córkę

foto: baletnica w kształcie srebrnej zawieszki z bursztynem to wydruk z Internetufoto: puzzle w ramie - źródło: http://www.qrbiz.com/ - nie mam obecnie foto z puzzlami jakie mieliśmy oprawione w czarnej ramie z szybką z pexiglas  


U nas ściany są jednolite (różowe - 2 ściany ciemniejsze i 2 jaśniejsze), firany i zasłony długie kremowe bez wzorów, dywan w kolorze podłogi z motywem kwiatowym, zatem zastosowałam kolorowe ramki i różne obrazki wydrukowane z netu, wedle gustu córki. Ramki pasują kolorystycznie do kolorów pokoju, natomiast obrazki często podlegają wymianie, zgodnie z aktualnym "chciejstwem" lokatorki. Jednak staram się trzymać motywu kwiatowego, żeby nie wprowadzać chaosu tematycznego i deseniowego.
foto: gdy trudno dobrać ramki w kolorze pasującym do koloru ścian, można drewniane ramki pomalować farbą ścienną lub farbą do drewna w podobnym kolorze. Praktykowałam - efekt jak na załączonym foto.Na biurku natomiast stoi ramka w kolorze neutralnym, aby nie wprowadzać elementów rozkojarzenia przy nauce. W środku jest okładka z gazetki dziewczęcej o baletnicach. Motyw baletnic jest u nas nieprzypadkowy. Córka interesuje się tym tańcem od 2 lat, a od września chodzi do I klasy szkoły baletowej.

foto: zdjęcie obrazka robione moim biurku, gdyż chęć zrobienia fotki na biurku córki skutkowało koniecznością zrobienia najpierw na nim porządku :)

Na korytarzu przy wejściu do pokoju córki ściana udekorowana jest drobną ramką z dużym passe partout i małym obrazkiem w tematyce dziewczęcej. Obrazek także często podlega u nas wymianie, zatem najkorzystniej jest wymieniać na gotowy wydrukowany z netu. Najczęściej jest to jakiś motyw kwiatowy lub baletowy.

Inną propozycją ramek do samodzielnego wykonania są papierowe ramki z gotowymi dekoracjami papierowymi mocowanymi na taśmę dwustronną. Dużo gotowych "zabawek" z kategorii prace ręczne plastyczne sa do kupienia na stoiskach zabawkowych w sklepach dziecięcych w cenie 20-30zł za 2-3 ramki z dekoracjami.
A wygląda to mniej więcej tak:

foto: ramka i jej ozdoba wykonana przez moją córkę z materiałów kupionych w sklepie z artykułami i zabawkami dziecięcymi


 foto: ramka i jej ozdoba wykonana przez moją córkę z materiałów kupionych w sklepie z artykułami i zabawkami dziecięcymi - jakość wykonania na miarę możliwości 6-latki :)

 foto: obie ramki i ich ozdoby wykonane przez moją córkę z materiałów kupionych w sklepie z artykułami i zabawkami dziecięcymi - jakość wykonania na miarę możliwości 6-latki :)

Polecam samodzielne wykonywanie wypełnienia do  ramek ściennych, malowanie istniejących już starych niepasujących kolorystycznie ram, drukowania, naklejania, szycia wypełnienia do "obrazków" w celu świetnej zabawy i upiększania swoich wnętrz.


Polecam również uszyty przeze mnie zestaw poduszek z bieżnikiem z wzorzystego turkusowo-bezowego materiału. Możliwość wykonania zestawu na indywidualne zamówienie oraz zostawienie kawałka tkaniny do wypełnienia ramki na ścianę. 

2 komentarze:

  1. Super porady. Zawsze miałam wątpliwości co na ścianę a tu proszę wszystko w jednym punkcie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za komentarz. Fajnie, że komuś mogą się przydać moje pomysły i przemyślenia powstałe na podstawie własnych prób i praktyk.

    OdpowiedzUsuń